Miligram czynu znaczy więcej, niż tona słów!

„W czynieniu dobra nie ustawajmy, bo gdy pora nadejdzie, będziemy zbierać

plony, o ile w pracy nie ustaniemy.  A zatem, dopóki mamy czas, czyńmy

dobrze wszystkim, a zwłaszcza naszym braciom w wierze.” ( Ga 6, 9 – 10 )

Co daje tobie pomaganie innym?

Czy wiesz, że pomagając innym, możesz pomóc też sobie?

Współczesny świat pełen jest ludzi skupionych wyłącznie na swoim interesie. Jednakże cena egoizmu jest wysoka, bo to przecież poprzez wzajemną życzliwość i wspomaganie się można osiągnąć znacznie więcej i to w zdecydowanie lepszej atmosferze.

W życiu każdego człowieka zdarzają się sytuacje, w których pomoc drugiej osoby okazuje się bezcenna. Trzeba wtedy wykazać się życzliwością i empatią, aby wesprzeć innych w trudnych momentach w życiu.

Co daje pomaganie?

1. Pomagając innym ludziom może sprawić, że poczujesz się potrzebny.

Pomoc i wsparcie innych to najlepszy sposób, aby być życzliwym i czuć się potrzebnym, a to zwyczajnie sprawia radość.

2. Udzielanie pomocy to po prostu szkoła bycia dobrym człowiekiem. Dzięki temu możesz dowiedzieć się o sobie czegoś więcej.

3. Bezinteresowne pomaganie może stać się źródłem twojej satysfakcji i sprawić, że staniesz się szczęśliwszym człowiekiem.

4. Pomoc innym ludziom może sprawić, że świat stanie się lepszym miejscem. Przede wszystkim spowoduje, że w miejscu w którym żyjemy, zrobi się trochę bardziej przyjaźnie.

5. Pomagaj wszędzie i na różne sposoby, wtedy wszędzie spotkasz się z życzliwością, która daje życiowego power’a. Pomagając możesz odblokować swoją bezradność i zniechęcenie.

6. Pomagając innym, wprawiamy w ruch biologiczne mechanizmy w naszym organizmie, które poprawiają nasze samopoczucie i zdrowie, a nawet wydłużają życie. Radość życia mniejsza ciśnienie krwi i stanów zapalnych.

7. Pomaganie – pogromca stresu, antydepresant i środek przeciwbólowy. Pomagając zmniejszamy stres innych i swój, czyli unieszkodliwiamy tzw. cichego zabójcę. Endorfiny poprawiają nam nastrój, co pozwala walczyć z depresją.

8. Pomaganie aktywizację mózg i pozostałe układy organizmu. Za sprawą regularnego pomagania organizm staje się zdrowszy, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia nadciśnienia, alzheimera, depresji i przedwczesnej śmierci. Brak napięcia i stanów zapalnych powodowanych przez stres to również brak bólu, który mógł nam wcześniej towarzyszyć. Rośnie w nas poczucie własnej wartości, a postrzeganie świata zmienia się na bardziej pozytywne.

9. Pomagać możesz wszędzie: w domu, szkole, pracy, na ulicy czy w innych miejscach i na różne sposoby, w zwykłych i niezwykłych sytuacjach, które spotykają cię na co dzień. Możesz też po prostu pomóc komuś przez wsparcie słowem czy uśmiechem i przyjazną rozmową. Może jakiś znajomy ma gorszy dzień i potrzebuje życzliwej rozmowy? Lub ma jakiś problem, w którym mógłbyś pomóc i coś doradzić? Życzliwe, bezinteresowne słowo nic nie kosztuje, a czasem może zdziałać dużo dobrego.

W pomaganiu chodzi nie tylko o pomoc materialną. Są sytuacje, gdy można pomóc drugiemu człowiekowi poprzez szlachetny gest i mały akt dobroci.

Możesz na przykład:

Możesz też spędzać swój wolny czas na pomaganiu innym w ramach wolontariatu lub zapisać się do organizacji, która prowadzi działalność charytatywną. Pomożesz innym ludziom, ale też sobie, bo dzięki temu zdobędziesz cenne doświadczenie zawodowe.

 Pamiętaj, że sam możesz kiedyś potrzebować jakiegoś rodzaju pomocy – wtedy ktoś życzliwy może pomóc też tobie. Jeśli wysyłasz w świat swój czas, uwagę i życzliwość, na pewno w przyszłości zaprocentują i wrócą do ciebie.

Czasem w naszym życiu dużo rzeczy otrzymujemy za darmo, więc doceń życzliwość i pomoc, ale bądź też gotów je odwzajemnić. Twoja bezinteresowna pomoc może być małą częścią, która razem z innymi stworzy jedną całość, zbuduje nowy, lepszy świat. Warto zwrócić uwagę, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu, gdy ludzie mieli dużo bliższe relację w rodzinie jak i z przyjaciółmi, to dużo rzadziej korzystano z usług psychologów czy psychiatrów.

Tekst: Teresa Świderska