Kapliczki i ich historie bez cenzury!

Przemierzając polskie drogi, z pewnością nie raz natknąłeś się na przydrożne kapliczki. To bardzo charakterystyczny element krajobrazu Polski. Zapewne zgodzisz się, że są one tak piękne, że nie sposób przejść obok nich obojętnie. Bez wątpienia to ważny element naszej kultury. Wiele z nich to również cenne zabytki.

Spotkasz je na skrzyżowaniach i ścieżkach, w wioskach, małych miasteczkach, jak również w dużych miastach między blokami i w podwórkach przedwojennch kamienic. Kapliczka to przeważnie mała budowla. W przeważającej części z nich główną postacią jest figura Matki Boskiej.

Kapliczki mają charakter religijny i kulturowy. Nie sposób jednoznacznie opisać jej wygląd. Charakteryzuje się bogactwem form w zależności od regionu Polski. Ze względu na to, że każda kapliczka jest całkowicie inna, wszystkie są wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju.

Najstarsze kapliczki w Polsce, które można podziwiać do dziś, pochodzą z XVI i XVII wieku. Te, które powstały jeszcze wcześniej wykonane były z drewna, dlatego w większości nie przetrwały do dzisiejszych czasów.

Zjawiskowe kapliczki w wielu miejscach w Polsce to przede wszystkim miejsce modlitwy, kontemplacji, rozmowy z Bogiem. Jeśli spotkasz na swojej drodze to cudowne dziedzictwo kultury polskiej, zatrzymaj się na chwilę. Podziwiając je, porozmawiaj z Bogiem o swoich troskach. Żyjemy w ciągłym biegu, często nie doceniamy i nie zauważamy tego, co dzieje się wokół nas. To dobry czas, aby zwolnić, pomyśleć o swoim życiu, o bliskich i o Bogu i naszej relacji z Nim. Chwila refleksji w tak wyjątkowym miejscu z pewnością pomoże Ci pokonać problemy dnia codziennego, tchnie w Ciebie pozytywne myśli i sprawi, że z wiarą w sercu ruszysz w dalszą podróż. Jednak kapliczki to nie tylko miejsce modlitwy. Budowano je również w miejscach ważnych wydarzeń i objawień religijnych.

Wykonywano je z wielu różnych względów. Lokalni rzemieślnicy tworzyli je w ramach podziękowania Najświętszej Panience. Te najczęściej były drewniane.
Z kolei murowane stawiano przy drodze, po to, aby wędrowiec mógł choć na chwilę odpocząć i porozmawiać z Bogiem. W wioskach były one miejscem odprawiania niedzielnej mszy. Ta tradycja w niektórych miejscach zachowała się do dziś, obecnie w niektórych wioskach jest to miejsce święcenia wielkanocnych potraw. Z pewnością zgodzisz się z nami, że ma to swój wyjątkowy klimat? Kapliczki to także miejsce spotkań wiernych i wspólnego odmawiania modlitwy za zmarłych.

Zdarzały się sytuacje, że osoby, które sponsorowały wybudowanie kapliczki, robiły to, by odkupić swoje winy, poprosić o obfite plony, o zdrowie dla bliskich, czy  w ramach podziękowania na przykład za cud uzdrowienia. Takich intencji było wiele

Kapliczki to nie tylko cudowna ozdoba polskiego krajobrazu, to przede wszystkim najlepsze świadectwo wiary poprzednich pokoleń. Podziwiajmy i dbajmy o nie z należnym im szacunkiem.

Mamy nadzieję, że jeśli następnym razem napotkasz na swojej drodze kapliczkę, zatrzymasz się na chwilę i pomyślisz o swoim życiu, o bliskich i o Bogu. To piękne dziedzictwo kulturowe, o którym należy pamiętać
i kultywować jego historię. Właśnie dlatego powstaje nasz nowy cykl o nich.

Pomyśl, jak ekscytująca może być wyprawa w poszukiwaniu najpiękniejszych polskich kapliczek? Wprowadzimy nowy cykl o polskich kapliczkach. Śledź go uważnie, jeśli tylko masz ochotę podążać ich szlakiem i poznać wyjątkowe historie. Zachęcamy również do wysyłania nam zdjęć oraz historii kapliczek w Twojej miejscowości. Każda historia ma szanse na publikację, a tym samym zostanie częścią naszego cyklu.

Jeśli chcesz, napisz do nas mail na adres portal.katolicki@wybieramboga.pl i zostaw do siebie numer telefonu, oddzwonimy, wysłuchamy historii kapliczki z Twojej okolicy. Następnie ją spiszemy I opublikujemy na naszym portalu.