Kapliczki i ich historie bez cenzury!
Przemierzając polskie drogi, z pewnością nie raz natknąłeś się na przydrożne kapliczki. To bardzo charakterystyczny element krajobrazu Polski. Zapewne zgodzisz się, że są one tak piękne, że nie sposób przejść obok nich obojętnie. Bez wątpienia to ważny element naszej kultury. Wiele z nich to również cenne zabytki.
Spotkasz je na skrzyżowaniach i ścieżkach, w wioskach, małych miasteczkach, jak również w dużych miastach między blokami i w podwórkach przedwojennch kamienic. Kapliczka to przeważnie mała budowla. W przeważającej części z nich główną postacią jest figura Matki Boskiej.
Kapliczki mają charakter religijny i kulturowy. Nie sposób jednoznacznie opisać jej wygląd. Charakteryzuje się bogactwem form w zależności od regionu Polski. Ze względu na to, że każda kapliczka jest całkowicie inna, wszystkie są wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju.
Najstarsze kapliczki w Polsce, które można podziwiać do dziś, pochodzą z XVI i XVII wieku. Te, które powstały jeszcze wcześniej wykonane były z drewna, dlatego w większości nie przetrwały do dzisiejszych czasów.
Zjawiskowe kapliczki w wielu miejscach w Polsce to przede wszystkim miejsce modlitwy, kontemplacji, rozmowy z Bogiem. Jeśli spotkasz na swojej drodze to cudowne dziedzictwo kultury polskiej, zatrzymaj się na chwilę. Podziwiając je, porozmawiaj z Bogiem o swoich troskach. Żyjemy w ciągłym biegu, często nie doceniamy i nie zauważamy tego, co dzieje się wokół nas. To dobry czas, aby zwolnić, pomyśleć o swoim życiu, o bliskich i o Bogu i naszej relacji z Nim. Chwila refleksji w tak wyjątkowym miejscu z pewnością pomoże Ci pokonać problemy dnia codziennego, tchnie w Ciebie pozytywne myśli i sprawi, że z wiarą w sercu ruszysz w dalszą podróż. Jednak kapliczki to nie tylko miejsce modlitwy. Budowano je również w miejscach ważnych wydarzeń i objawień religijnych.
Wykonywano je z wielu różnych względów. Lokalni rzemieślnicy tworzyli je w ramach podziękowania Najświętszej Panience. Te najczęściej były drewniane.
Z kolei murowane stawiano przy drodze, po to, aby wędrowiec mógł choć na chwilę odpocząć i porozmawiać z Bogiem. W wioskach były one miejscem odprawiania niedzielnej mszy. Ta tradycja w niektórych miejscach zachowała się do dziś, obecnie w niektórych wioskach jest to miejsce święcenia wielkanocnych potraw. Z pewnością zgodzisz się z nami, że ma to swój wyjątkowy klimat? Kapliczki to także miejsce spotkań wiernych i wspólnego odmawiania modlitwy za zmarłych.
Zdarzały się sytuacje, że osoby, które sponsorowały wybudowanie kapliczki, robiły to, by odkupić swoje winy, poprosić o obfite plony, o zdrowie dla bliskich, czy w ramach podziękowania na przykład za cud uzdrowienia. Takich intencji było wiele
Kapliczki to nie tylko cudowna ozdoba polskiego krajobrazu, to przede wszystkim najlepsze świadectwo wiary poprzednich pokoleń. Podziwiajmy i dbajmy o nie z należnym im szacunkiem.
Mamy nadzieję, że jeśli następnym razem napotkasz na swojej drodze kapliczkę, zatrzymasz się na chwilę i pomyślisz o swoim życiu, o bliskich i o Bogu. To piękne dziedzictwo kulturowe, o którym należy pamiętać
i kultywować jego historię. Właśnie dlatego powstaje nasz nowy cykl o nich.
Pomyśl, jak ekscytująca może być wyprawa w poszukiwaniu najpiękniejszych polskich kapliczek? Wprowadzimy nowy cykl o polskich kapliczkach. Śledź go uważnie, jeśli tylko masz ochotę podążać ich szlakiem i poznać wyjątkowe historie. Zachęcamy również do wysyłania nam zdjęć oraz historii kapliczek w Twojej miejscowości. Każda historia ma szanse na publikację, a tym samym zostanie częścią naszego cyklu.
Jeśli chcesz, napisz do nas mail na adres portal.katolicki@wybieramboga.pl i zostaw do siebie numer telefonu, oddzwonimy, wysłuchamy historii kapliczki z Twojej okolicy. Następnie ją spiszemy I opublikujemy na naszym portalu.
- Kapliczka, jako kompensata za wyrządzone szkodyKapliczka, jako kompensata za wyrządzone szkody W Wojcieszynie przy ulicy Trakt Królewski mieści się wyjątkowa na skalę całego kraju kapliczka. Stworzono ją w stylu neobarokowym. Wyróżnia ją wysoka wartość historyczna, …
- Tragiczne wydarzenia. Środa 10 lutego 2010 roku, godzina 10:15Kapliczka przy Fort Wola Przy skrzyżowaniu ulic Wolskiej oraz Fort Wola w Warszawie usytuowana jest przydrożna kapliczka poświęcona Matce Boskiej. Jej figurę zobaczymy od strony ulicy Wolskiej. Rzeźba umieszczona jest …
- Wola Zbrożkowa 15Kapliczkę wolnostojącą pod koniec XIX wieku ufundowało bezdzietne małżeństwo Nowaków. Adoptowali oni córkę Mariannę od siostry pani Nowak. Wyszła ona za mąż za Józefa Kujawiaka ze Skaratek i urodziła dziewięcioro …
- Głowno, ul. Swoboda. Krzyż metalowy z kapliczką Matki Bożej u podnóża.Krzyż w pobliżu Rozdroża ulic: Swoboda, Zgierska, Piątkowska, stał od niepamiętnych czasów. Nie istniejąca dziś już ulica Podróżna przechodziła obok do Młyńskim. W pobliżu, gdzie były stawidła z kołem młynarskim …
- Drewniany krzyż przydrożny. Głowno (ulica Bielawska 65)W 1938 r. Franciszek Wojcieszek zakupił gospodarstwo od hrabiny Aleksandry Komorowskiej. Wtedy ufundował drewniany krzyż z napisem: „Boże błogosław okolicę”. Krzyż zbudował stolarz Wincenty Zawiślak z Woli Zbrożkowej. Pionowa belka …
- Głowno Cichorajka, ulica Limanowskiego 11Murowana i otynkowana kapliczka powstała z prywatnej inicjatywy Stefani Wojcieszek, przejawiającej oryginalne sposoby uczczenia osoby papieża Jana Pawła II. Oryginalna forma tej kapliczki być może jest przeniesieniem formy kapliczki zapamiętanej w …
- Kapliczka murowana na granicy Osiny-Dmosin – Osiny 147Na wykonanym z cegły, otynkowanym i pomalowanym na biało monumencie, który wieńczy żelazny krzyż poniżej widnieje rok 1908. Znajduje się na nim wizerunek Najświętszej Marii Panny. Historia fundacji kapliczki to …
- Las Bratoszewicki – Krzyż dębowyHenryk Rynkowski – burmistrz Głowna w latach międzywojennych i krótko po zakończeniu drugiej wojny światowej, pod koniec swojego długiego życia opracował monografię, pt. „Z dziejów miasta Głowna 1427 – 1980”. …
- Statua św. Floriana. Głowno, Narożnik domu przy skrzyżowaniu ulic Dworskiej i Łowickiej.Ulicę Łowicką, która jest starożytnym szlakiem wiodącym z Łowicza przez Głowno na Rawe, przecięła w połowie XIX w. droga dworska łącząca nową siedzibę właściciela dóbr Zabrzeźnia (ówcześnie: Zabrzuśnia za rzeką …
- Drewniany Krzyż przydrożny, Wola Zbrożkowa 841. Historia.Jest rok 1960. Pole należy do Stefana i Antoniny Różniatów. Stefan Różniata długo nosił się z zamiarem budowy kapliczki. Nie było go jednak na to stać. Ktoś ofiarował drzewo …
- Kapliczka Głowno, ulica Targowa 36 (dawna wioska Paleniec)Kapliczka z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Pradziadkowie Leokadii Gawrysiak, małżonkowie z Palenica nie mogli dochować się potomstwa. Dzieci rodziły się i umierały. Dlatego postanowili wybudować kapliczkę przed swoim …
- Historia statuy Matki Bożej Niepokalanej.Historia statuy Matki Bożej Niepokalanej. Głowno – Płac Kazimierza Wielkiego Według wspomnień najstarszych mieszkańców Główna, kapliczkę ku czci matki Bożej ufundowali Witold i Aleksandra Danieleccy w drugiej połowie lat 20., …
- Kapliczka, której budowa zjednoczyła mieszkańców.Głowno, ul. Ostrołęcka 71 Na terenie należącym do Pawła Siekierskiego na krańcowym odcinku ulicy Ostrołęckiej, biegnącym ku Ostrołęce i na Albinów, w latach przełomu XX i XXI wieku w kępie …
- „Bądź wola Twoja, jako w niebie tak i na ziemi” – historia niezłomnej wiary i bezinteresownej pracy ocalona od zapomnienia.W Guzowie tuż przy drodze numer 50 kryje się niezwykły skarb. Zadbana, ciesząca oko słoneczną barwą kapliczka. Można ulec wrażeniu, że to ona dzierży ciężar ponad dwustuletniego budynku z czerwonej …
- Historia kapliczki z książki „Krzyże i Kapliczki przydrożne Głowna i okolic” autorstwa ks. Stanisława Banacha.Historia kapliczki, którą dziś prezentujemy, jest drugą z kilkudziesięciu innych kapliczek, zawartych w księdze „Krzyże i Kapliczki przydrożne Głowna i okolic”, do której historię zebrał, opracował i wstępem opatrzył ks. …
- Figura Matki Boskiej Niepokalanej Głowno, ulica Dworska 8 (naprzeciw parku).Na kolejną odsłonę z cyklu „Kapliczki przydrożne”, zapraszamy do Głowna. Historię, którą dziś prezentujemy zawdzięczamy przede wszystkim księdzu poecie Jerzemu Czarnocie, którego wiersze publikujemy na naszym portalu WybieramBoga.pl oraz z …
- Kapliczka w Strzykułach w gminie Ożarów MazowieckiDziś wybierzemy się w podróż przez ciekawą opowieść o kapliczce, która znajduje się przy ulicy Strzykulskiej 44-46 w Strzykułach. Jeszcze jakiś czas temu, przed wybudowaniem ronda, przy którym obecnie znajduje …
- Dobro wraca! — historia wyjątkowej kapliczki i cudownej rodziny w Macierzyszu.Historia tej kapliczki pozwoli Ci odbyć wyjątkową podróż do Macierzysza. To urocza wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim, w gminie Ożarów Mazowiecki. Zapraszam Cię do tej …