Wielki Czwartek

Wielki Czwartek jest pamiątką Ostatniej Wieczerzy Jezusa Chrystusa, kiedy ustanowił sakrament Komunii Świętej przed swoim aresztowaniem i ukrzyżowaniem. Upamiętnia także Jego ustanowienie kapłaństwa. Święty dzień przypada w czwartek przed Wielkanocą i jest częścią Wielkiego Tygodnia. Jezus obchodził obiad jako ucztę paschalną. Chrystus wypełni swoją rolę jako chrześcijańska ofiara Paschy, aby wszyscy zostali zbawieni przez Jego ostateczną ofiarę.

Ostatnia Wieczerza była ostatnim posiłkiem, który Jezus spożył ze swoimi uczniami w Jerozolimie. Podczas posiłku Jezus przepowiada swoją zdradę.

Centralnym świętem Wielkiego Czwartku jest rytualne odtworzenie Ostatniej Wieczerzy podczas Mszy św. Wydarzenie to obchodzone jest podczas każdej Mszy Świętej, jako część Liturgii Eucharystycznej, ale szczególnie upamiętnia się je w Wielki Czwartek.

Ustanawia także specjalne kapłaństwo dla swoich uczniów, które różni się od „kapłaństwa wszystkich wierzących”. Chrystus umył nogi swoim uczniom, którzy mieli zostać pierwszymi kapłanami. To ustanowienie kapłaństwa zostało odtworzone podczas Mszy św., podczas której ksiądz mył stopy kilku parafianom.

Podczas wieczerzy paschalnej Jezus łamie chleb i podaje go swoim uczniom, wypowiadając słowa: „To jest Ciało moje, które za was będzie wydane”. Następnie podaje kielich wypełniony winem. Następnie mówi: „To jest moja krew…”. Wierzy się, że ci, którzy spożywają ciało i krew Chrystusa, będą mieli życie wieczne.

W noc Wielkiego Czwartku odbywa się eucharystyczna adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której wierni pozostają w obecności Eucharystii, tak jak uczniowie czuwali z Chrystusem.

Po Ostatniej Wieczerzy uczniowie udali się z Jezusem na Górę Oliwną, gdzie miał zostać wydany przez Judasza.

Liturgia Wielkiego Czwartku, celebrowana wieczorem, ponieważ Pascha rozpoczynała się o zachodzie słońca, ukazuje zarówno wartość, jaką Bóg przypisuje pokorze służby, jak i potrzebę oczyszczenia wodą (symbol chrztu) w Mandatum, czyli obmycia w Jezusie umycie nóg Jego uczniom oraz obnażenie i obmycie ołtarza przez kapłana. Oczyszczenie w rzeczywistości nadało temu dniu Wielkiego Tygodnia nazwę Wielki Czwartek.

I wreszcie jest Adoracja Najświętszego Sakramentu przez lud w nocy, tak jak uczniowie przebywali z Panem podczas Jego agonii na Górze Oliwnej przed zdradą Judasza.