Święta Agata

Kult świętej Agaty liczy już sobie niemal osiemnaście stuleci. Legenda opowiada, że Agata pochodziła ze szlachetnego rodu i przyszła na świat w Palermo (lub w Katanii) w 235 roku. Uroda i majątek przyciągnęły do niej wielu zalotników, lecz ona ślubowała wierność Chrystusowi. Jednym ze starających się o Agatę był rzymski namiestnik Katanii, Kwincjan. Obrażony odmową postanowił się zemścić i szybko znalazł okazję, gdyż z Rzymu nadeszły akurat nowe antychrześcijańskie edykty cesarza Decjusza. Jako pierwszą z oskarżonych Kwincjan kazał sprowadzić przed swe oblicze właśnie Agatę, a gdy ona ponownie odmówiła mu swych wdzięków, wysłał ją do domu rozpusty. Mimo że przez miesiąc gwałcono ją i poniżano, Agata nie zaparła się Chrystusa. 

Męczeńska śmierć

Kwincjan kazał więc sprowadzić Agatę do pałacu, a widząc ją nadal nieugiętą, wysłał na tortury. Legenda mówi, że wieczorem Agacie ukazał się święty Paweł i cudownie uleczył ją z ran. Rankiem jednak żołdacy znów zawlekli ją do sali tortur — tego dnia Agata oddała życie. Według innej wersji tej opowieści tortury przerwało trzęsienie ziemi i nieszczęsna męczennica umarła dopiero nazajutrz. Dlatego wzywana jest przy trzęsieniach ziemi, a od czasu, gdy w pierwszą rocznicę jej męczeńskiej śmierci relikwie Agaty ocaliły Katanię przed strumieniami wyrzucanej przez Etnę lawy, chroni też przed wybuchem wulkanu. Do dziś zresztą przepiękny relikwiarz św. Agaty przechowywany jest w Katanii i co rok, 5 lutego, obwożony jest w uroczystej procesji po mieście. Ku jej czci święci się sól, chleb i wodę — chleb i sól wrzucone do ognia mają chronić od pożaru, a sól podana zwierzętom ma chronić je przed chorobami.

Modlitwa

Boże, przez życie i śmierć męczeńską świętej Agaty ukazałeś nam, co jest najważniejsze i za co warto oddać życie. Pomóż nam Panie tak przejść naszą drogę, byśmy wraz z nią mogli wielbić Cię w niebie po wieki wieków. Przez Chrystusa, Pana Naszego.
Amen

Dodaj komentarz