Święty Symforian

Jak podaje legenda, Symforian był synem szlacheckiej rodziny mieszkającej w Autun za panowania Marka Aureliusza. W mieście tym czczono pogańskich bogów, m.in. Apollina, Dianę i Kybele. Każdego roku posąg Kybele, matki bogów, której kult wprowadzono w Rzymie w 204 r. p.n.e., przewożono po mieście, aby wszyscy mogli oddać jej cześć. Pewnego razu w czasie takiego święta ludzie zauważyli, że Symforian nie kłania się posągowi. Rozwścieczony tłum zaciągnął młodzieńca przed oblicze prokonsula Autun, Herakliusza. Prokonsul zapytał go, dlaczego nie oddał czci bóstwu. Symforian odparł, że jest chrześcijaninem i uznaje tylko jednego prawdziwego Boga, a gdyby tylko miał ze sobą młotek, to bez wahania rozbiłby figurę Kybele. 

Herakliusza zaskoczył brak respektu ze strony młodego człowieka. Dowiedziawszy się, że jest on szlachetnie urodzony, postanowił sprawdzić, czy to nie pycha skłoniła Symforiana do złamania cesarskich rozkazów i rozkazał ponownie je odczytać. Młodzieniec jednak pozostał niewzruszony. Prokonsul nakazał go wychłostać i wtrącić do więzienia. Jeszcze raz próbował przekonać Symforiana, proponując mu nawet stopień oficerski, ale bezskutecznie. Herakliusz skazał go więc na śmierć. 

Krzyk matki 

Symforian, prowadzony na śmierć przez żołnierzy minął swoją matkę, czekającą u bram miasta. Wołała do niego, aby pamiętał o swej wierze i że śmierć poprowadzi go do życia wiecznego. Zaraz potem Symforian został ścięty.

Leave a Comment