KAPLICZKI i ich historia bez cenzury

Nie ma chyba nic bardziej charakterystycznego dla polskiego krajobrazu niż przydrożne kapliczki. Do dzisiaj zachowało się ich w naszym kraju całe mnóstwo, a nawet wciąż budowane są nowe. Można napotkać je niemal wszędzie.

Ostały się, ponieważ poza wartością religijną. Niemal wszystkie przydrożne kapliczki w Polsce stanowią ozdobę swojego otoczenia i przyciągają uwagę przechodniów. Co jest w nich tak wyjątkowe? Po pierwsze, charakteryzujący je kult Maryjny, wyrażający się w przepięknych figurkach i pomnikach Naszej Bożej Matki. Ma on długą i bogatą tradycję w naszym kraju, stąd tyle kapliczek na Jej Chwałę. Kolejną rzeczą, która je wyróżnia jest charakterystyczny kształt – są zazwyczaj niewielkiej szerokości, niezbyt długie i posiadają dach dwuspadowy boczny, co sprawia, że patrząc na nie z perspektywy wejścia, przedstawiają ,,strzałkę”, która jest skierowana w stronę nieba – symbolizuje to ukierunkowanie chrześcijanina w stronę Zbawienia, czyli życia wiecznego w Jezusie Chrystusie.

Każda z przydrożnych kapliczek jest inna od pozostałych i nie ma dwóch identycznych, chyba że są swoimi zamierzonymi kopiami. Można spotkać na swojej drodze kapliczki drewniane oraz murowane, z Krzyżem lub bez Krzyża… et cetera. Ich różnorodność uwarunkowania jest okresem dziejowym, w jakim zostały wybudowane i powołane do służby okolicznym mieszkańcom oraz regionem Polski, w którym się znajdują. Istotnym jest również fakt, że bardzo wiele z nich znajduje się na liście zabytków. Najstarsze z nich pochodzą z XVI i XVII-tego wieku, czyli sprzed przeszło czterystu lat. Są to oczywiście kapliczki z cegły lub kamienia, bowiem jeszcze starsze, drewniane, nie zachowały się do czasów nam współczesnych. 

Kapliczki to miejsca, przy których zawsze warto się zatrzymać – to kącik zadumy, głębokiej refleksji i modlitwy, czyli rozmowy z Bogiem. Korzystnie jest w ten sposób się przy nich wyciszyć, zwłaszcza w trakcie długiej przejażdżki lub pielgrzymki. Są też idealnym przystankiem do pokutowania i dawania świadectwa swojej wiary. Zdecydowana większość ludzi żyje dzisiaj w ciągłym biegu, nie zważając na sprawy ducha – kapliczki mogą być przyczyną nawróceń z takiego stanu i powodować powroty do Boga. 

W wybieramboga.pl mamy szczerą nadzieję, że jeśli następnym razem napotkasz na swojej drodze kapliczkę, zatrzymasz się na chwilę i pomyślisz o swoim życiu w sposób wykraczający poza zwykły, codzienny tok rozumowania. To piękne dziedzictwo kulturowe, o którym należy pamiętać
i kultywować jego historię.

Pomyśl, jak ekscytująca może być wyprawa w poszukiwaniu najpiękniejszych polskich kapliczek… Stworzyliśmy cykl o nich. Śledź go uważnie, jeśli tylko masz ochotę podążać ich szlakiem i poznać ich wyjątkowe historie, które pokazują, jak wiele znaczy dla ludzi Bóg i wszystko, co z nim związane. Zachęcamy również do wysyłania nam zdjęć oraz historii kapliczek w Twojej miejscowości. Każda historia ma szanse na publikację, a tym samym zostanie częścią naszego cyklu.

Jeśli chcesz, napisz do nas mail na adres portal.katolicki@wybieramboga.pl i zostaw do siebie numer telefonu, oddzwonimy, wysłuchamy historii kapliczki z Twojej okolicy. Następnie ją spiszemy I opublikujemy na naszym portalu.

Kapliczka, jako kompensata za wyrządzone szkody W Wojcieszynie przy ulicy Trakt Królewski mieści się wyjątkowa na skalę całego kraju kapliczka. Stworzono ją

Kapliczka przy Fort Wola Przy skrzyżowaniu ulic Wolskiej oraz Fort Wola w Warszawie usytuowana jest przydrożna kapliczka poświęcona Matce Boskiej. Jej figurę

Wola Zbrożkowa 15

Kapliczkę wolnostojącą pod koniec XIX wieku ufundowało bezdzietne małżeństwo Nowaków. Adoptowali oni córkę Mariannę od siostry pani Nowak. Wyszła ona za mąż

Krzyż w pobliżu Rozdroża ulic: Swoboda, Zgierska, Piątkowska, stał od niepamiętnych czasów. Nie istniejąca dziś już ulica Podróżna przechodziła obok do Młyńskim.