Procent życia

Wódka 40%, wino 12%, piwo 5% oraz wiele innych. Jeden alkohol smakuje lepiej drugi gorzej, jednak każdy rodzaj, w nieodpowiedzialnym stosowaniu, ma podobną wartość – procent z życia.


Nie bez powodu możliwość kupna oraz spożywania alkoholu przewidziana jest dopiero od określonego wieku. Powody na pewno są różne. Z wielkim przekonaniem mogę stwierdzić, że jednym z tych powodów jest odpowiedzialność – dojrzałość, których nie osiąga się zbyt szybko i łatwo, ale wymagają doświadczenia i ciężkiej pracy.


Bardzo lubię słowo – odpowiedzialność, ponieważ w pewien konsekwentny sposób warunkuje ono życie człowieka. Określa walory poszczególnych osób oraz definiuje stosunek społeczny. Bez odpowiedzialności nie ma zdrowego społeczeństwa, które będzie w stanie rozwijać się w sposób konsekwentny oraz dążyć do ideałów. To sformułowanie równie dobrze wpisuje się w tematykę związaną z alkoholem.


Alkohol sam w sobie nie jest zły, czasami nawet potrafi przynieść więcej pożytku niż szkody. Są jednak przypadki kiedy jest zupełnie inaczej. Z powodu przedawkowania alkoholu można stracić pracę, rodzinę, a nawet życie. Jednak czy te argumenty przemawiają do ludzi, aby kierować się rozsądkiem oraz odpowiedzialnością? W wielu przypadkach nie! Człowiek jako istota myśląca powinien umieć panować nad swoimi żądzami i kierować nimi tak, aby przynosiły pożytek, a nie szkodę.
Tytułowy „procent życia” zawiera w sobie to wszystko co poprzez dostarczanie procentów alkoholu do organizmu, zabiera procenty szczęścia i spełnienia w życiu. Tragedie, które dokonują się przez nieodpowiedzialnych ludzi niekiedy mają konsekwencje przez całe życie. Człowiek w swojej istocie zagubił moment, kiedy przechodzi pewien proces zrozumienia i poznania głębszej istoty.


Powstało już wiele kampanii społecznych oraz różnego rodzaju programów, które miały na celu zwiększenie świadomości ludzi. Czy przyniosły one jakiś efekt? Wydaje mi się, że zdania mogą być podzielone. Taki stan rzeczy powinien nas motywować, aby jako osoby odpowiedzialne pracowali na rzecz innych i stawali się przykładem godnej postawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.