Kapliczka, której budowa zjednoczyła mieszkańców.

Głowno, ul. Ostrołęcka 71

Na terenie należącym do Pawła Siekierskiego na krańcowym odcinku ulicy Ostrołęckiej, biegnącym ku Ostrołęce i na Albinów, w latach przełomu XX i XXI wieku w kępie bzów były tylko śladowe ruiny dawnego krzyża czy kapliczki: stożkowe ułożone kamienie i nieduży krzyżyk. Swoistą pielęgnacją miejsca o sakralnym charakterze, uporządkowaniem terenu i odnowieniem krzyża zajmowali się Jakub i Szymon Hajdukowie, Sylwia Cierbikowska, Kazimiera Gorąca, pan Kukiełka i pani Kwiatkowska. Proboszcz ks. Stanisław Banach podczas wizyty kolędowej w latach 2006 i 2007 zachęcał mieszkańców ulicy Ostrołęckiej aby zbudowali kapliczkę na miejscu istniejącej w przeszłości. Apel spotkał się z pozytywnym odzewem. Inicjatywę budowy proboszcz zlecił 2 przedsiębiorczym mieszkańcom ulicy Ostrołęckiej: Janowi Kukieła i Stefanowi Zakrzewskiemu. 

Projekt kapliczki przejął Stefan Zakrzewski z wioski na terenie Waliszew. 
 

Pod koniec lat 80. miejsce to było otaczane czcią. Szymon i Jakub Hajdukowie a także inni mieszkańcy przynosili kwiaty i porządkowali teren. Zofia Krogulewska z ulicy Łowickiej, matka 13 dzieci, dzieliła się z Marianną Czyżewską pragnieniem zbudowania w tym miejscu kapliczki. Wkrótce jednak inicjatorka zmarła.
 

Budowa kapliczki bardzo zjednoczyła mieszkańców ulicy Ostrołęckiej, lista ofiarodawców i koszty budowy ilustrują zaangażowanie uczestników. Koszty wyniosły blisko 8 tysięcy złotych, nie licząc wkładu pracy społecznej. 
 

Figurę Chrystusa Frasobliwego, realizując niejako testament Stanisława Świderskiego, mieszkańca Cichorajki, wyrzeźbił jego zięć, Leszek Abrahamowicz. Przed drewnianą rzeźbą Chrystusa została ustawiona mała figurka Matki Biskiej Fatimskiej. 

Kwiatami corocznie opiekuje się Zofia Zakrzewska.

Kapliczka została poświęcona przez biskupa Józefa Zawitkowskiego podczas wizytacji kanonicznej. Biskup odprawił Mszę św. i wygłosił homilię. Uroczystość odbyła się w strugach rzęsistego deszczu, wprost ulewy, 6 mają 2007 roku. 
 

Odtąd każdego roku grupa kilku kobiet w miesiącu maju śpiewa pieśni Maryjne odprawiając majowe nabożeństwo. Animatorką śpiewu jest Marianna Czyżewska, członkini i prezydent miejscowego Legionu Maryi. Bardzo smutnym wydarzeniem było zniszczenie figury Jezusa Frasobliwego i Matki Bożej przez złoczyńcę nocą, z soboty na niedzielę, 22 na 23 sierpnia 2015 roku wraz z dwoma innymi zniszczeniami kapliczek. Zniszczoną figurę Jezusa Frasobliwego odnaleziono tydzień później na polu, 500 metrów od kapliczki. Dnia 30 sierpnia w kościele św. Jakuba Ap. odśpiewano suplikacje. Ks. Stanisław Banach 31 sierpnia tego samego roku przez ręce Jana Kukieły przekazał do tej kapliczki obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. 

Relacje: Anna i Ireneusz Hajdukowie, Zofia Zakrzewska. Marianna Czyżewska

Gorąco nakłaniamy do nabycia księgi „Krzyże i kapliczki przydrożne Głowna i okolic” autorstwa ks. Stanisława Banacha. Rok wydania 2019.

Dodaj komentarz