Ks. Jerzy Hajduga

Jerzy Hajduga (ur. 30 marca 1952 w Krakowie) – polski duchowny katolicki, należy do Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich.

Życiorys

W 1980 został kanonikiem laterańskim. W 1987 przyjął święcenia kapłańskie. Jest autorem tomików poetyckichsztuk teatralnych, licznych felietonów oraz innych form publicystycznych i literackich. Pracuje w parafii Przemienienia Pańskiego w Drezdenku jako kapelan chorych.

Wiersze publikował między innymi w „Tygodniku Kulturalnym”, „Salonie Literackim”, „Poezji”, „Literaturze”, w „Więzi” i „Przeglądzie Powszechnym”. Jego wiersze przekładano na język niemiecki i angielski.

Jest autorem spektaklu poetyckiego „Ten pusty krzyż”, wystawionego w olsztyńskim Teatrze im. Stefana Jaracza (1991).

Jego twórczość była przedmiotem opracowań krytycznych następujących autorów: Maciej Zdziarski („Dwa żywioły”. Posłowie do tomu pod tym samym tytułem. Olsztyn 1994); Zdzisław Łączkowski („Bez maski” w antologii „Wolność nie zniewolona, czyli spacerkiem przez sacrum i profanum”. Warszawa 1997); Piotr Urbański („O poezji Jerzego Hajdugi”. „Przegląd Powszechny” 2006, nr 1); Arkadiusz Frania („Unia i schizma albo poetyckie dry wine”. „Akant” 2006, nr 8); Andrzej Sulikowski („Krótkie formy Jerzego Hajdugi”. „Pogranicza” 2007, nr 3 oraz posłowie do tomiku „Wynajęty widok”. Warszawa 2008); Robert Cieślak („Pisarze w sutannach i habitach”. Pod redakcją R. Cieślaka i P. Urbańskiego. Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Szczecin 2008).

W 2019 ks. Jerzy Hajduga otrzymał dyplom honorowy Lubuskich Wawrzynów Literackich za całokształt twórczości[1] a w 2021 zdobył nominację do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego za tom Uważaj na siebie[2].

Wiersze poety

Ksiądz Jerzy Hajduga. Ur. 30 marca 1952 roku w Krakowie. Polski duchowny katolicki. Ksiądz, poeta, publicysta. W 1980 roku wstąpił do Zakonu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.