„Siostra Faustyna. Biografia Świętej”. Autorką publikacji jest Ewa K. Czaczkowska.

Drugą inspirującą książką w cyklu #KsiazkaNaNiedziele jest „Siostra Faustyna. Biografia Świętej”. Autorką publikacji jest Ewa K. Czaczkowska. Książka została wydana przez Wydawnictwo Znak.

Maria Faustyna Kowalska (właściwie Helena Kowalska) to święta Kościoła katolickiego. Zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Znana przede wszystkim jako głosicielka kultu Miłosierdzia Bożego, a przez to nazywana przez wielu „apostołką Bożego Miłosierdzia” lub „sekretarką Bożego Miłosierdzia”. Najważniejszym dziełem Siostry Faustyny Kowalskiej jest „Dzienniczek”, w którym opisała swoje duchowe i mistyczne doświadczenia.

Najważniejszym aspektem niniejszej biografii jest „Dzienniczek” który Siostra Faustyna prowadziła na polecenie swego kierownika duchowego ks. Michała Sopoćki, założyciela Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego i błogosławionego Kościoła katolickiego. Jak dowiadujemy się z dostępnych zapisków, to Jezus Chrystus wyznaczył Siostrę Faustynę na „sekretarkę Bożego Miłosierdzia”, a „Dzienniczek” pisany był na „pożytek dusz”.

Podczas lektury biografii dowiadujemy się, że Siostra Faustyna, mimo głębokiej wiary i pełnego zaufania wobec Jezusa Chrystusa, miewała również momenty wątpliwości. Obawiała się, że mistyczne wizje mogą, wedle twierdzeń niesprzyjających osób postronnych, być tylko zwykłym urojeniem. Tym bardziej warto dostrzec proces dojrzewania Siostry Faustyny w wierze, kiedy coraz lepiej rozpoznawała swoje myśli, uczucia i wskazówki, jakie otrzymywała od Jezusa Chrystusa w trakcie swoich objawień. Ponadto warto wspomnieć, że mimo tych trudów i przeszkód, wedle opowieści osób, które miały bezpośrednią styczność ze Świątą, Siostra Faustyna była osobą pogodną, serdeczną, życzliwą i niezwykle pomocną. W codziennych obowiązkach odznaczała się pokorą i pracowitością. Potrafiła rozjaśnić nawet najciemniejszy dzień, osób z którymi dane Jej było przebywać.

Książka „Siostra Faustyna. Biografia Świętej” jest efektem niezwykłej pasji dziennikarki i historyka Ewy K. Czaczkowskiej, która z ogromnym zaangażowaniem podjęła się rzetelnego opisania biografii największej polskiej Świętej. W ramach publikacji autorka odkrywa wiele nieznanych dotychczas faktów z życia Siostry Faustyny, jak również ujawnia tajemnice rozwoju kultu Miłosierdzia Bożego. Warto docenić starania autorki, która w rzetelny sposób odtworzyła życiorys Świętej, mając do dyspozycji m.in. dostępną literaturę, archiwalne gazety, lokalne foldery, roczniki statystyczne czy prywatną korespondencję. To wszystko sprawia, że jako czytelnicy mamy możliwość poczuć się jakbyśmy podczas lektury przechadzali się śladami życia Siostry Faustyny, wręcz jakbyśmy przeżywali te wyjątkowe momenty przebywając tuż obok Świętej.

Ważną i równie interesującą częścią biografii Świętej Faustyny obok „Dzienniczka” jest opowieść dotycząca niezwykłego obrazu Jezusa Miłosiernego z deklaracją: „Jezu, ufam Tobie”. Niemniej jednak, aby poznać szczegóły tej historii, musicie sięgnąć po tę biografię.

Moim zdaniem dla wszystkich zainteresowanych osobą Świętej Siostry Faustyny, jak również zainteresowanych wszelkimi publikacjami religijnymi, przedmiotowa książka będzie wyjątkową mistyczną podróżą, a także skłoni Was do refleksji nad swoim postępowaniem i drogą do świętości.

Dodaj komentarz