Recenzja książki – „Nasz Wielki Patron św. Mikołaj z Myry”.

Siódmą inspirującą książką w cyklu #KsiazkaNaNiedziele jest książka pt. „Nasz Wielki Patron św. Mikołaj z Myry”. Autorem publikacji jest Henryk Bejda. Książka została wydana przez Wydawnictwo Rafael Dom Wydawniczy.

Czy zadawaliście sobie kiedykolwiek pytanie dlaczego św. Mikołaj tak często patronuje parafiom i kościołom? Jakie łaski wyprasza dla nas Święty od prezentów? Jak naprawdę wyglądał św. Mikołaj?

Zaczytując się w publikacji „Nasz Wielki Patron św. Mikołaj z Myry” dowiecie się, że Święty Mikołaj to patrona, m. in. dzieciom, studentom, naukowcom, pielgrzymom, podróżnikom, adwokatom, notariuszom, sędziom, kupcom, aptekarzom, młynarzom, bankierom, cukiernikom, piekarzom, rybakom, kamieniarzom, górnikom. Ponadto jest patronem wielu państw i miast na całym świecie, a także wspomożycielem wierzących w każdej potrzebie.

Podkreślenia wymaga fakt, że Święty Mikołaj nie jest ani postacią fikcyjną, ani bajkową, którą wielu może kojarzyć ze świątecznych reklam. Święty Mikołaj urodził się w 270 roku, zmarł 6 grudnia ok. 345-352 roku. Od dzieciństwa szczególnie wrażliwy na potrzeby innych. Znany jako Święty pierwszych wieków chrześcijaństwa i biskup Myry. Jeden z Czternastu Wielkich Wspomożycieli Kościoła, czczony również przez prawosławnych jako uczestnik soboru łączącego oba Kościoły. Święty Mikołaj to przede wszystkim patron bezinteresownej dobroci, który swą opieką obejmuje spore grono ludzi oraz ich potrzeby. Zatem Święty Mikołaj naprawdę żył i do dziś jest jednym z najpopularniejszych świętych Kościoła.

A zastanawialiście się czego możemy się od Świętego Mikołaja nauczyć?

Przede wszystkim miłosierdzia w praktyce. Święty Mikołaj jest też wartościowym przykładem kapłana w pełni miłującego Boga i bliźnich, wzorem człowieka bezgranicznie ufającego Bogu, stojącego na straży sprawiedliwości. Świętego o niezwykle dobrym i wrażliwym sercu, który zrozumiał swoje powołanie i w pełnym zaufaniu realizował misję, którą otrzymał od Pana Boga.

Warto wspomnieć, że w przedmiotowej publikacji prezentowanej udostępnione są również modlitwy za przyczyną Świętego Mikołaja, m. in. nowenna i litania, a oprócz tego modlitwę w szczególnej potrzebie, o wszelką łaskę, przeciw wpływom dóbr ziemskich oraz bezpośrednio do Świętego Mikołaja. A dla osób umuzycznionych, publikacja zawiera również propozycje modlitw śpiewem, a także modlitwy dzieci czy prośbę o opiekę. Prezentowana seria będzie się rozrastać, aby powstała wielka rodzina Skutecznych Świętych, do których każdy będzie się mógł zwracać w różnych potrzebach.

Według mnie książka jest wartościową publikacją, szczególnie w okresie świątecznym, a także okazją do lepszego poznania Świętego Mikołaja i jego wyjątkowej historii.

Miłej lektury!

** Zdjęcie zapożyczone ze strony światksiazeki.pl

Dodaj komentarz