Recenzja książki – „Kwiatki św. Jana Pawła II”

Piąta inspirującą książką w cyklu #KsiazkaNaNiedziele jest „Kwiatki św. Jana Pawła II”. Autorem publikacji jest Janusz Poniewierski. Książka została wydana przez Wydawnictwo WAM.
Publikacja „Kwiatki św. Jana Pawła II” to tak naprawdę rodzaj mini-biografii przedstawiającej postać Papieża Jana Pawła II jako człowieka mądrego, światłego, przepełnionego ogromnym optymizmem, który posiada świetne poczucie humoru i potrafi zachować zdrowy dystans do wielu spraw, mimo pełnionej, tak ważnej dla świata, funkcji. Papieża, dla którego fundamentem działania jest bycie człowiekiem dobrym, zawsze bycie blisko ludzi, zachowanie i docenienie człowieczeństwa.

Publikacja składa się z wielu fascynujących anegdot, a każda z nich jest potwierdzeniem jak wyjątkowym człowiekiem był Karol Wojtyła. Zbiór opowieści sięga jeszcze do czasów gdy papież nie był jeszcze papieżem jak również znajdują się w nim nawiązania już z czasów pontyfikatu zarówno biskupiego, jak i papieskiego. Z jednej strony wyłania nam się obraz Wielkiego Papieża, a jednocześnie zwykłego człowieka bardzo skromnego i pełnego pokory, który nie dostosował się do sztywnych reguł watykańskich. Człowieka, który kochał przyrodę, ludzi i Boga, który nie pozostawał głuchy na potrzeby bliźnich. Człowieka za którym wciąż tęsknimy.

Przykładem takiej anegdoty jest sposób, w jaki Karol Wojtyła dyscyplinował księży. Kiedyś wezwał do siebie młodego prezbitera, który poważnie narozrabiał. Rozmawiali w cztery oczy. Kardynał ewidentnie nie owijał w bawełnę, lecz mówił wprost, co myśli o postępku młodego księdza. Po rozmowie zaprosił go do kaplicy, żeby się razem pomodlić. Po dłuższej chwili kardynał Wojtyła „spojrzał na młodego człowieka, którego dopiero co skarcił i zapytał: „Czy zechciałby ksiądz wysłuchać mojej spowiedzi?”.

Moim zdaniem publikacja niesie ze sobą bardzo pozytywny przekaz. „Kwiatki Jana Pawła II” opowiadają o zwykłym człowieku, który jest otwarty na Boga i ma z Nim relacją, a to czyni go czyni niezwykłym. Kwiatki są źródłem radości i nadziei. Uczą wiary w człowieka, miłość i szczere intencje. To opowieści z charakterem, które raz wprowadzą nas w pozytywny nastrój, a innym razem skłonią do głębszej refleksji. Ale zawsze będą świadczyć jak wartościowym człowiekiem był Papież Jan Paweł II.

Miłej lektury!

Dodaj komentarz