Recenzja książki – „Bóg w wielkim mieście”

Trzecią inspirującą książką w cyklu #KsiazkaNaNiedziele jest „Bóg w wielkim mieście”. Autorką publikacji jest Katarzyna Olubińska. Książka została wydana przez Wydawnictwo WAM.

Katarzyna Olubińska jest dziennikarką programu Dzień Dobry TVN. Autorką bloga „Bóg w wielkim mieście”, w ramach którego opowiada o swojej przemianie i drodze do Boga, o dostrzeganiu piękna w małych gestach i sztuce celebracji życia. Przeprowadza wywiady z gwiazdami pierwszego formatu o sprawach, wobec których wszyscy jesteśmy równi, tj. o miłości, przyjaźni, rodzinie, marzeniach, poczuciu spełnienia, strachu, cierpieniu, śmierci. I najważniejsze – rozmawia o tym, co się zmienia, gdy te najważniejsze wydarzenia życia przeżywamy nie w samotności, lecz razem z Bogiem.

Najważniejszym aspektem publikacji jest opowieść o działaniu Boga w życiu człowieka. Miłosiernego Boga, który nad nami czuwa, odpowiada na modlitwy, wypełnia radością nasze serca, budzi ze smutku dusze i bezpiecznie prowadzi przez meandry życia codziennego.

Książka składa się z kilkunastu wywiadów, m.in. z Mariką, Krzysztofem Antkowiakiem, Agnieszką Cegielską, Krzysztofem Skórzyńskim, Izą Miko, Sebastianem Fabijańskim, Idą Nowakowską czy Krystianem Wieczorkiem, które przeplatają się z przemyśleniami autorki o życiu, wierze i jej osobistym doświadczaniu Boga. Każda historia opowiada o człowieku, który na pewnym etapie swojego życia spotkał Boga, co miało znaczący wpływ na jego dalsze życie. Opowiada o człowieku, który doświadczając Boga postanowił zwolnić tempo. Wybrał życie rodzinne i spokój zamiast totalnego chaosu i gonitwy za niewiadomym. Wybrał spełnianie marzeń swoich i bliskich zamiast uczestnictwa w nieustannej rywalizacji i spełnianiu oczekiwań ludzi wokół. Bohaterzy poszczególnych wywiadów opowiadają o intymnych momentach nawrócenia, o sposobach budowania relacji z Bogiem i o Jego codziennym działaniu w ich życiu. Książka zawiera także naprawdę wiele mądrych cytatów, które na długo zostają pamięci i skłaniają do refleksji.

Czytając poszczególne wywiady, czułam, że autorka stworzyła tę książkę z prawdziwej potrzeby serca. Dzieląc się swoim doświadczeniem Boga oraz doświadczeniem ludzi, którzy w różnych momentach swojego życia spotkali Go na swojej drodze. Każda z rozmów udowadnia jak niezwykłe jest działanie Boga oraz jak ogromna i bezgraniczna jest jego miłość do każdego człowieka. Jest dowodem, że Bóg szuka drogi do naszego serca, nawet gdy czujemy lęk i niepewność. Nigdy z nas nie rezygnuje, nawet jeśli my już czujemy rezygnację i słabość.

Moim zdaniem książka „Bóg w wielkim mieście” będzie prawdziwą inspiracją. Inspiracją do tego, by rozmawiać z Bogiem. Bo On naprawdę jest blisko nas. I każdego dnia chce naszego dobra. Nie ma dla Niego rzeczy niemożliwych. A Jego miłość przezwycięża wszystko.

Jestem przekonana, że książka ”Bóg w wielkim mieście”, to nie tylko lektura dla ludzi wierzących, ale lektura dla wszystkich ludzi, którzy szukają inspiracji, którzy czują się zagubieni i potrzebują drogowskazu.

Miłej lektury!

Dodaj komentarz