Recenzja książki – „Alfabet Franciszka”

Czwartą inspirującą książką w cyklu #KsiazkaNaNiedziele jest „Alfabet Franciszka”. Autorem publikacji jest Piotr Żyłka. Książka została wydana przez Wydawnictwo WAM.

Piotr Żyłka jest dziennikarzem chrześcijańskim. Redaktorem naczelnym portalu „deon.pl”, pracuje również w jezuickim wydawnictwie WAM. Mimo bardzo młodego wieku, ma na swoim koncie wiele projektów. To jego dziełem jest cieszący się ogromną popularnością profil „faceBóg” oraz polski profil Papieża Franciszka na portalu Facebooku. Publikował również w Radiu Watykańskim, Tygodniku Powszechnym, Życiu Duchowym. Dziennikarz marzy o Kościele ubogim, pełnym prostoty, wrażliwym, słuchającym, szukającym drogi do serca absolutnie każdego człowieka, niewykluczającym nikogo. I każdego dnia dziękuje Bogu za to, że dał nam takiego pasterza na te wyjątkowe czasy.

„Fenomen Franciszka”, „efekt Franciszka” czy „franciszkomania” to określenia, które próbują opisać to samo niezwykłe zjawisko, jakim jest oddziaływanie charyzmatycznego Papieża Franciszka na cały świat. Od 13 marca 2013 roku Papież Franciszek swoim słowami oraz postępowaniem potrafi skłonić do refleksji zarówno wierzących, jak i niewierzących. Jest Papieżem, który ma niesamowity dar snucia narracji o rzeczach skomplikowanych, w sposób prosty i zrozumiały. I przede wszystkim jest Papieżem, który ma serce ogromne jak przedwojenna wanna, a swoją życzliwością i empatią toruje ścieżkę do serca praktycznie każdego człowieka. I pokazuje, że warto być człowiekiem. Człowiekiem przyzwoitym, wyrozumiałym, wyczulonym na cierpienie bliźniego.

Książka „Alfabet Franciszka” to pewnego rodzaju kompendium postępowania według charyzmatycznego Papieża Franciszka. Publikację stanowi zbiór wypowiedzi Papieża Franciszka z pierwszych miesięcy jego pontyfikatu. Od dnia wyboru na Stolicę Piotrową do dnia Światowych Dni Młodzieży w Rio. Od A do Ż. Od „Abrahama” do „Żywych kamieni”. Publikacja zawiera większość najważniejszych myśli, słów, przekazów dnia czy cytatów z przemówień, homilii lub audiencji generalnych Papieża Franciszka, które na długo zostają w pamięci, a tym samym skłaniają do refleksji, umacniają naszą wiarę, a także inspirują do bycia człowiekiem wartościowym.

W „Alfabecie Franciszka” opatrzono wartościową treścią trzysta trzydzieści haseł (przy każdym z nich podano dokładne źródło oraz datę). Wszystkie hasła, ułożone w porządku alfabetycznym, umożliwiają zrozumienie wielu ważnych pojęć, których chrześcijanin na co dzień zazwyczaj nie zaszczyca szczególną uwagą. Wśród wyróżnionych haseł znajdziemy m.in. takie jak: adoracja, adwokat, bezinteresowność, boże niespodzianki, Bóg-człowiek, chrześcijanie z muzeum ekologia ludzka, efekt przypadku, Kościół i biurokracja, kopernikańska rewolucja, kultura odrzucania, letni chrześcijanie, mentalność egoistyczna, narzekanie, odważna modlitwa, ósmy sakrament, problem z Duchem Świętym, radość poznania, rodzina Jezusa, solidarność, świadectwo miłości, uwielbienie zawierzenie. Warto wspomnieć, że w treść wpleciono pojawiającą się od czasu do czasu grafikę przedstawiającą papieski herb z zawołaniem „Miserando atque eligendo” (Umiłowawszy wybrał) oraz dopasowaną do poszczególnych rozdziałów myślą przewodnią. Celem publikacji jest zarówno przekazanie świadectwa o Bogu pełnym miłosierdzia wobec człowieka, jak również ukształtowanie ludzkich serc, dlatego też każdy, kto przejdzie drogę od „Abrahama” do „Żywych kamieni”, będzie mógł odłożyć książkę na półkę czując się w pełni zainspirowany, otwarty na drugiego człowieka

Moim zdaniem różnorodność podejmowanej przez Papieża Franciszka problematyki sprawi, że każdy czytelnik znajdzie w tym zbiorze fragment dla niego naprawdę interesujący. Dla mnie osobiście Papież Franciszek jest autorytetem i wzorem postępowania w wielu dziedzinach życia. Inspiruje mnie jego mądrość, dobre serce, sposób bycia, autentyczność i przede wszystkim umiejętność dzielenia się swoimi refleksjami taki sposób, aby ich sens i przekaz trafił do każdego człowieka, bez względu na jego pochodzenie, wykształcenie i czy doświadczenie życiowe. Uważam, podobnie jak autor publikacji, że Papież Franciszek jest najlepszym przewodnikiem dla nas, na te trudne czasy.

A na koniec udostępniam Wam najpiękniejsze motywujące słowa Papieża Franciszka na kolejny tydzień: ”Nie lękajcie się marzyć o wielkich rzeczach!”

Miłej lektury!

Dodaj komentarz